Створення підґрунтя для ефективного добровільного об’єднання територіальних громад є одним з основних завдань Департаменту фінансів облдержадміністрації.
На цьому було наголошено заступником директора департаменту – начальником управління бюджетної політики Департаменту фінансів облдержадміністрації Олександром Горбою під час свого виступу на розширеній колегії департаменту, яка відбулась 25 жовтня.
Зокрема ним було зазначено, що в процесі децентралізації влади в області виникають окремі проблеми між районними органами влади та об’єднаними територіальними громадами, вирішення яких потребує внесення змін до чинного законодавства. Вказані проблеми було викладено у відповідному листі обласної державної адміністрації Міністрові фінансів України Данилюку О.О. і вони полягають у наступному.
Пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України від 5 лютого 2015 року №157-VIII«Про добровільне об’єднання територіальних громад» встановлено, що до 1 січня 2018 року районні ради районів, у яких утворено об’єднані територіальні громади здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність таких об’єднаних територіальних громад відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України.
Проте у Бюджетному кодексі видатки, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів об’єднаних територіальних громад зазначені в одній статті 89-й і практично не розмежовані. У зв’язку з такою невизначеністю у бюджетному законодавстві виникають проблеми щодо передачі майна бюджетних установ із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність об’єднаних територіальних громад.
З метою уникнення непорозумінь, що виникають при розмежуванні видатків між районними бюджетами та бюджетами об’єднаних територіальних громад, ініційовано внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо винесення зі статті 89 видатків, які здійснюються з бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в окрему статтю Бюджетного кодексу України.
Одночасно запропоновано законодавчо врегулювати обов’язковість передачі із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття у власність об’єднаних територіальних громад відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, з подальшим відповідним фінансуванням – підсумував свій виступ Олександр Горба.