Гаряча лінія

Обмін міжнародним досвідом


 

         Протягом 24 - 26 квітня 2013 року представники Департаменту фінансів Вінницької облдержадміністрації та представники ряду районних фінансових управлінь перебували у складі офіційної делегації області у  Лодзинському воєводстві Республіки Польща.

Під час візиту в Лодзинське воєводство делегація ознайомилась із бюджетним законодавством Республіки Польща, засадами державного фінансового контролю, принципам стимулювання економічного розвитку, у т.ч. щодо залучення грандів з боку Європейського Союзу. Приймаючою стороною була проведена змістовна презентація з питань діяльності Казначейства міста Лодзь, Регіональної рахункової палати та Центру обслуговування підприємців. Крім того, відбулись візити в Бжезінський повіт та місто Ленчице Лодзинського воєводства, під час яких учасники ознайомились з особливостями формування та виконання відповідних місцевих бюджетів.

Необхідно зазначити, що функції казначейств в Республіці Польща відповідають функціям місцевих фінансових органів в Україні, однак бюджетні кошти обслуговуються в комерційних банках, які обираються на конкурсних засадах. Таким чином, в Республіці Польща відсутній орган, еквівалентний Державному казначейству в Україні.

Найбільш суттєві відмінності побудови бюджетної системи Республіки Польща пов’язані із проведенням в 1999 році адміністративно-територіальної реформи. Вказана реформа забезпечила формування близьких за розмірами, при цьому достатньо великих місцевих громад, яким були передані значні самоврядні повноваження.

Ще одна відмінність місцевих бюджетів Республіки Польща пов’язана із структурою бюджетних видатків. Основними напрямками видатків місцевих бюджетів є утримання доріг, видатки на комунальне господарство та на освіту. При цьому, система охорони здоров’я не утримується з місцевих бюджетів Республіки Польща, натомість лікувальні заклади отримують плату за надані лікувальні послуги громадянам від страхових компаній (з заробітної плати громадян утримуються відповідні страхові внески). Також набагато меншими (порівняно з Україною) є виплати різного роду пільг та субсидій, що пов’язано з меншою кількістю такого роду пільг, та більш жорсткими критеріями надання соціальної допомоги громадянам.

Членство Республіки Польща в Євросоюзі відкрило для органів місцевого самоврядування можливість реалізації різноманітних інфраструктурних проектів із частковим їх фінансуванням (в деяких випадках – до 80%) за рахунок відповідних грандів. Одним з джерел коштів для фінансування місцевими громадами своєї частини видатків в такого роду проектах є можливість здійснювати місцеві запозичення. При цьому, бюджетним законодавством передбачаються обмеження на такі запозичення – їх загальний обсяг не має перевищувати 60% , а вартість обслуговування боргів - 15 % обсягу відповідного бюджету на поточний рік.

З новим досвідом та враженнями, 28.04.2013р. делегація успішно повернулась з подорожі до м. Вінниця.